top of page
bookmark tag 2.png
מכירה מוקדמת
מוזלת

שימו 🤎
לוחות השנה והיומנים
יצאו מבית הדפוס וישלחו עד
ה 15.07
דנאית הדורה תפוח סדום פרח.png
פרפר לבנין צהבהב_edited_edited.png
bookmark tag 3.png
לושבג תשפה יומן ריבוע.jpg
יומן שבועי שנה בגינה
לושבג תשפה תליה ריבוע.jpg
לוח שנה בגינה
דבורה 2

פרפרים ~ מבשרי האביבאין ספק - פרפרים הם יצורים מופלאים.

במראה הצבעוני שלהם, בגלגול החיים המיוחד, ביכולת להשתנות, בקשר הישיר שלהם לעולם הצומח, וגם בהיותם סמן אקלים: פרפרים מאותתים לנו על שינויים המתרחשים בעולם הטבע.


פרפרים מסבים לנו הנאה מהצפייה בהם, והם חלק בלתי נפרד מהתרבות שלנו: הם מופיעים ביצירות אמנות, ספרים ומחזות, משמשים כסמל ליופי, לקלילות, לשינויים בחיים, ולארעיות.

אבל כמה אנחנו באמת מכירים את היצורים הנהדרים הללו?

את החשיבות שלהם לחיים שלנו? לכדור הארץ?


אולי בגלל זריזותם, אולי בגלל אופיים החולף-עובר, הפרפרים חלפו גם על פני חיי בלי שהתעמקתי בקיומם ובאורחות חייהם.

לפני שנה, כשהחלטתי שהפרפרים יהיו חלק מ"לוח שנה בגינה התשפ"ג" צללתי אל עולמם המופלא של הפרפרים (או שמא עופפתי? או בכלל זחלתי?), וגיליתי שמעבר לצבעוניות והקלילות יש חיים עשירים ומרתקים, שכוללים בתוכם עולם ומלואו.


*הפוסט כולו מלווה באיורים מתוך "לוח שנה בגינה תשפ"ג" ו"פוסטר פרפרים מקומיים".

כי למרות נסיונותיי לצלם פרפרים אני עדיין לא מצליחה... מזל שבשביל האיור הם לא צריכים לשבת בשקט :)הפרפרים חיים בסביבתנו לאורך השנה, אבל העונה שבה הם הכי בולטים בשטח היא האביב- אז החום עולה וכמות פרחי הצוף מתרבה.

מכיוון שפרפרים זקוקים לחום ולצוף, רובם מעופפים כשהימים חמים (בדרום הארץ זה קורה אפילו בימי החורף), והחורף הוא העונה עם הכי מעט פעילות.

בעונות הפחות חמות ופורחות הפרפרים מתמודדים עם הקור - כל פרפר בדרכו המיוחדת: יש פרפרים שנודדים לאזורים חמים וחוזרים באביב, ויש פרפרים שנכנסים למצב תרדמת הקרוי דיאפאוזה.גם הגלגולים השונים של הפרפר מותאמים לעונות השנה:

בניגוד ליונקים, שאצלם נולד תינוק או גור קטן שמתפתח עם הזמן, בעולם החרקים מן הביצה יוצא זחל ואחרי שגדל מספיק הוא מתגלם ובוקע ממנו פרפר שאינו משנה את גדלו.

גלגול מלא של פרפר כולל: ביצה, זחל, גולם ופרפר.הפרפרה "הבוגרת" מטילה ביצים על "צמח פונדקאי", ולאחר שהזחל בוקע הוא ניזון מעלי הצמח, הוא גדל ומתפתח, וכשהוא גדול מספיק הוא מתגלם עליו.

הפרפר הבוגר שיבקע מהגולם יהיה צבעוני, ממש כמו הפרחים (לשם הסוואה), יטעם אבקת פרחים וימצוץ צוף בעזרת איבר המכונה "חדק".

*גם אנחנו יכולים למשוך פרפרים לסביבה שלנו: מגדלים "צמחים פונדקאים" - עליהם תטיל הפרפרה ביצים, ומהם יאכלו הזחלים שיבקעו, וגם "צמחי צוף" - שיעניקו כרי מרעה לפרפרים הבוגרים.


כשהימים מתארכים ומתחממים, וצמחי הצוף מגיעים לשיא הפריחה שלהם - גם הפרפרים נמצאים בשיא הפעילות.

לפרפר חדק ארוך המשמש למציצת צוף. בשעת מנוחה החדק מגולגל כקפיץ ובשעת מציצה הוא נמתח לכל ארכו, ודרכו מוצץ הפרפר את צוף הפרחים.

* קיימים רפרפים בעלי חדק מציצה שארכו מגיע ל-15 סנטימטר, ומתאים במיוחד לפרחי הצוף שלהם!רגישותם הגבוהה של הפרפרים לשינויי טמפרטורות, הניידות שלהם, והצרכים המיוחדים שלהם בהיותם יצורים שחיים בגלגול - הם שהופכים אותם לסמני אקלים ולמאותתים על שינויים שקורים בטבע.

כדי שפרפר יתקיים, הוא צריך לא רק צמחי צוף, אלא גם צמחים פונדקאים, שהם מזונו של הזחל, ורבים מהפרפרים תלויים במינים ספציפיים של צמחים.

לכן מצב הפרפרים בסביבה נותן תמונה כוללת, לא רק של הפרפרים, אלא גם של צמחי צוף וצמחים פונדקאים, ולפעמים אפילו של מאביקי הפונדקאים.

כמו כן, פרפרים מאותתים בנוגע להשפעות של שינוי האקלים על עולם הטבע, משום שהם מושפעים משינויי טמפרטורות.

באזורים רוויי תעשיה ועשן- אין פרפרים. לעומת זאת, באזורים נקיים מרעלים, שבהם מגוון צמחים ואוויר נקי - מצויים מיני פרפרים רבים.


שיפור התנאים בסביבה שלנו ישפיע לטובה גם על הפרפרים וגם עלינו.

צעד קטן בשבילנו - צעד גדול לפרפרים ולעולם.לאביב שמח, פורח ומלא חיים!
Commentaires


bottom of page