top of page
bookmark tag 2.png
דנאית הדורה תפוח סדום פרח.png
פרפר לבנין צהבהב_edited_edited.png
bookmark tag 3.png

גם השנה צומחים עם הגינה!

 

הנחות כמות החל מהלוח השני

וגם 10% הנחה על היומנים:

קוד קופון :

 

תפוחבדבש

מוקאפ מלבן אנגלית דף פנימי ספטמבר (1).jpg
לוח שנה בגינה
מודעה לוח ויומן.jpg
מארזי יומן ולוח
דבורה 2

10 טיפים להצלחת השתילים שלך!ממש בקרוב, כשכבר לא יהיה ספק שהאביב כאן, יחלו השתילות של ירקות הקיץ.

לרגע הזה אני רוצה להיות מוכנה, ולכן בימים אלה אני מחטטת ב"תיבת האוצר" של הזרעים, בוחרת אילו ירקות יהיו חלק מגינת הקיץ שלי, ומהם אני מכינה שתילים.


אבל רגע (אתם בטח שואלים...), למה בכלל להכין שתילים מזרעים, להתלכלך באדמה, ולטרוח כמה שבועות מראש?

לכך יש לי תשובה, מלאה ומנומקת!
למה בכלל להכין שתילים?

~ קודם כל, קשה למצוא משתלות שמוכרות שתילי ירקות, וקשה אף יותר - למצוא מגוון.

לעומת זאת, בשוק הזרעים (או בשוקי החלפות זרעים) המגוון רחב הרבה יותר - מזרעים תוכלו לגדל ירקות שיש סיכוי קלוש למצוא שתילים שלהם. (כמובן, שאם תשמרו זרעים בעצמכם - המגוון שלכם ושל ידידיכם יהיה גדול אף יותר!). [לינק לזרעים שלנו כאן]

~ כשמגדלים צמח מזרע, אפשר לדאוג לו לתנאים רצויים כבר מהשלב הראשון (כך למשל אפשר להיות בטוחים שהשתיל הוא אורגני, מה הגיל שלו ועוד)

~ לשם התזמון! כשמגדלים שתיל מזרע אפשר "לכוון" אותו לזמן המדוייק בשבילך ובשביל הגינה שלך!

10 טיפים להצלחת השתילים שלך!


1. משתמשים בזרעים טובים - זרעים ממקור טוב, שנאספו בשנה-שנתיים הקודמות, ושנשמרו בתנאים מתאימים (בכלי סגור ובמקום יבש ומוצל). זרעים טובים "נראים טוב"; שלמים, נקיים ובעלי צבע חזק ובוהק. [עוד על שמירת זרעים כאן]


2. משתמשים בכלים מתאימים - כלי בעומק של כ-5 ס"מ, שיש לו פתחי ניקוז בתחתית. אם מנביטים כמות של זרעים בכלי רחב, מקפידים לשמור על מרווחי זריעה.


3. משתמשים באדמה שמתאימה להנבטה - אדמה קלה, עשירה בקומפוסט. במשתלות מוכרים מצעי שתילה שמיועדים להכנת שתילים יש לשים לב שמצע השתילה נטול דשנים, משום שאינם טובים לשתילים רכים).


4. עוקבים אחרי הוראות הגידול - אם רכשתם זרעים, הוראות הגידול יופיעו על גבי האריזה : איך שותלים, מתי, באיזה עומק, והערות מיוחדות. אם יש לכם זרעים ממקור לא תעשייתי, בדקו ברשת / אצל יודעי דבר איך ומתי כדאי לזרוע אותם.


5. מניחים במקום מתאים - צמחי ירקות הקיץ חובבים אור וחום. דואגים לכך שהשתיל יהיה חשוף לאור (מרפסת שטופת שמש, חלון דרומי וכו') ובאזור שבו הטמפרטורה אינה יורדת מתחת ל-10 מעלות.


6. דואגים להשקיה נכונה - זרעים זקוקים למים כדי להתפתח ולצמוח. חשוב להשקות בעדינות, באופן שישמור על אדמה לחה באופן קבוע אך לא מוצפת; עודף מים לא יועיל לשתיל הקטן.


7. כשהשתיל מוכן*, מעבירים אותם לערוגה או לעציץ גדול יותר - כך מאפשרים להם להתפתח בקצב הנכון, ולא עוצרים את התפתחות השורשים בכלי קטן מידי. [*השתיל מוכן להעברה כשיש לו 3 עלים אמיתיים. מידע נוסף כאן.]


8. אם השתיל מוכן אך עוד לא הגיע הזמן (עדיין קר מידי או שהערוגה לא מוכנה) מעבירים לכלי קצת יותר גדול - כדי לאפשר לשורשים להמשיך ולהתפתח.


9. מחשלים את השתילים - אם שותלים בערוגה או משנים את תנאי הגידול של השתיל, חושפים אותו לפני ההעברה לתנאים החדשים: מוציאים את השתיל החוצה עם הכלי הישן ורק אח"כ מעבירים אותו לאדמה החדשה.


10 ואחרון! מומלץ להכין שתילים במכלים מתכלים (עציצי ניר, גליל ניר טואלט או קליפת פרי): לאחר שהשתיל מתבסס מעבירים לאדמה ביחד עם העציץ. ההעברה תהיה קלילה ובלי בעיות והעציץ יתכלה עם הזמן וידשן את הקרקע.
 

כל שתיל מתחיל מזרע - הכנת שתילים בקצרה:- מכינים עציצים קטנים עם אדמת שתילה לחה.

- טומנים בכל עציץ זרע.

- שומרים על אדמה לחה (אך לא מוצפת).

- כשהשתיל מפותח - מעבירים לאדמה או לעציץ גדול.


בהצלחה :)


 

bottom of page