גינה פורחת - פרחי שנזרעים בסתיו

אם סימני הסתיו החלו, כנראה שבקרוב יגיעו גם החורף וההאביב.

ויודעת חקלאית פיקחת שהזמן הנכון להתכונן לעונות הבאה הוא בדיוק עכשיו.


כדי לזכות בסביבה פורחת בשפע של פרחי אביב, זה הזמן להתכונן.

לשם כך ליקטתי מגוון של פרחים אהובים שמתאימים לאקלים שלנו, חד-שנתיים ורב-שנתיים, פרחים שמתאימים לשדה הפתוח ופרחים שמושלמים לעציצים, פרחים לבית ולחוץ, פרחים לגידול מזרעים ומשתילים, מפקעות ומבצלים.

כולם כולם יפים, משמחים לב, ובעוד חודשים ספורים יצבעו לנו את הנוף בשלל צבעים.


הערה: הפוסט הזה נכתב בשנה השישית - אך הוא מתאים גם לשנת שמיטה ושומריה.

כל הצמחים שלהלן מתאימים גם לגידול במכלים. עדיף תמיד במכל גדול כדי לאפשר לצמחים להתפתח כאוות נפשם, אך ברוב המקרים גם פרחים בעציצים בינוניים וקטנים ישמחו את לבנו בעונות הקרות!
כלנית

כנראה פרח הבר המוכר ביותר. יש לה פריחה ממושכת, מסוף החורף ועד תחילת האביב, והיא פורחת מצפון ועד דרום בפריחה אדומה ומרשימה, ולעיתים גם ורודה, סגולה או לבנה.

מכיוון שהיא לא מפונקת וגדלה במגוון קרקעות אפשר לגדל אותה בקלות גם אצלינו באזור מואר, על חלקת אדמה, מסלעה, פיסת דשא שלא גוזמים במהלך החורף, ואפילו בעציץ.


את הגידול מתחילים בפקעות או בזרעים.

פקעות אפשר להשיג במשתלות - שותלים בתקופה הזו, בעומק של פי 2 מגדול הפקעת וכשהקצה המחודד שלה פונה כלפי מטה.

לגדל מזרעים זה טיפהלה קשה יותר אבל התוצאה משתלמת: מפזרים זרעים בעציץ ומכסים בשכבה דקה של אדמה, מניחים במקום שמשי ושומרים על אדמה לחה לאורך כל הצמיחה. בשנתיים הראשונות נהנה רק מעלים ירוקים של כלנית, כשמתחת לפני הקרקע יתפתחו להן פקעות, כעבור שנתיים או שלוש הפקעות כבר יצמיחו פרחים 🌺


בטבע הכלניות מרבות את עצמן מזרעים - כך התפתחו מרבדי הכלניות שכולנו אוהבות. אז אם יש לך הרבה זרעים אפשר פשוט לפזר בשטח הרצוי עם הגשמים ולתת לטבע לעשות את שלו.
כובע הנזיר

צמח קל לגידול ומהיר צימוח. לאחר שנקלט הוא יכסה שטחים גדולים, ויכול גם לטפס לגובה אם נעזור לו. הוא אמנם צמח גדול ומתפשט אך מתאים גם לגידול בעציצים ובאדניות.

פורח לאורך זמן, מהחורף ועד לסוף האביב, במגוון צבעים ושילובי צבעים: צהוב, כתום, בורדו ועוד 🌺


זורעים בסתיו, ישירות בשטח הגידול או במכלים קטנים - ואז מעבירים לשטח הגידול כשהשתיל מפותח. לאחר שהוא נקלט הוא צמח חזק מאוד, שיכול להביס גם צמחי בר, לכסות שטחים נרחבים, ולחזור ולצמוח שוב ושוב ללא התערבות גם בשנים הבאות 🌤 (יש שיאמרו שהוא 'צמח משתלט')


כובע הנזיר אינו דורש הרבה: הוא אמנם אוהב מאוד מים, ולכן ישמח לכל השקיה, אבל החל מהשנה השניה יגדל בחורף גם על בסיס גשמים בלבד.

בהיותו חובב מים אפשר לגדל אותו גם כצמח גדה בשולי בריכות 💧💧💧

אוהב שמש אבל יצליח גם בשמש חלקית 🌞


יתרון נוסף שלו הוא שבנוסף על היותו צמח נוי יפהפה הוא גם צמח נאכל: העלים נאכלים טריים בסלט או בבישול, הפרחים יהוו יופי של קישוט נאכל, הפירות הצעירים נאכלים כבושים 🥗
אפונה ריחנית

צמח מטפס יפהפה וצבעוני עם ריח נהדר, המושך דבורים, פרפרים ואנשים.


מכיוון שהיא חובבת טיפוס, ויש לה 'קנוקנות' (=אותם איברים מסתלסלים וגמישים שנכרכים סביב כל דבר שנקרה בדרכם) מומלץ לזרוע ליד גדר או מתקן להדליה.

הפרחים מופיעים בשל צבעים, ורוד, סגול, תכלת, כחול ועוד, והם דמויי פרפר, כמו אצל יתר בני משפחת הפרפרניים.

לפני הזריעה מומלץ להשרות את הזרעים במים למשך מספר שעות, ולאחר מכן לזרוע באדמה לחה, במרווחי שתילה של כ-10 ס"מ.

מתאימה בעיקר לשתילה בגינה אבל יכולה להסתדר גם בעציץ בעומק של 30 ס'מ או יותר.


עוד סיבה לאפונה ריחנית בגינה: האפונה הריחנית היא צמח מצוין לשיפור איכות הקרקע - מכיוון שבשורשים שלה יש חיידקים קושרי חנקן, המטייבים את האדמה סביבה.


אזהרה ⛔ בעבר נהוג היה לאכול את התרמילים שלה ממש כמו אפונה ושעועית, אבל שימו לב: אכילת יתר של אפונה ריחנית (וגם מיני בר נוספים מהמשפחה הזו) עלולה לגרום למחלה של ניוון מפרקים הנקראת "לטיריזם".

קלנדולה / ציפורני חתול תרבותיות

צמח חביב על גנני פרמקלצ'ר בגלל ריבוי התכונות הטובות שלו:

🏵 הוא לא מפונק, יגדל בקלות כמעט בכל אדמה, וגם בעציצים.

🏵 רוב הזנים הם רב שנתיים - וזה אומר שהוא יצמח ויפרח שנה אחר שנה.

🏵 הוא מושך מאביקים, אבל דוחה מזיקים.

🏵 בנוסף על היותו יפיוף מלא צבע ובעל פריחה ממושכת, הוא גם נאכל: העלים ועלי הכותרת נאכלים טריים, ובפרחים משתמשים לחליטות. עלי הכותרת היבשים משמשים לתיבול ולתוספת צבע למזון.

🏵 הוא מוכר כצמח מרפא, בעיקר לרפואת העור: פצעים, חתכים וכוויות, והוא גם אנטי ויראלי ואנטי דלקתי. ברפואה העממית משמש כתרופה לשפע של מיחושים ומחלות (ראו מתכון).


הזרעים היבשים מעוקלים, ממש כמו ציפורניים של חתול - ומכאן שמו.

את הזרעים אוספים לאחר שהפרח מתייבש, וזורעים בסתיו (או בסוף החורף), אפשר להכין שתילים או לזרוע ישירות באזור הגידול.


ציפורני חתול מצויות הוא קרוב משפחה שגדל בר בחודשי הסתיו והחורף, הפרחים שלו קטנים יותר וצהובים. זהו מין נפוץ מאוד ברוב חלקי הארץ, שפורח מאמצע החורף ועד האביב במרבדי פריחה מתוקים ביותר.