top of page
bookmark tag 2.png
מכירה מוקדמת
מוזלת

שימו 🤎
לוחות השנה והיומנים
יצאו מבית הדפוס וישלחו עד
ה 15.07
דנאית הדורה תפוח סדום פרח.png
פרפר לבנין צהבהב_edited_edited.png
bookmark tag 3.png
לושבג תשפה יומן ריבוע.jpg
יומן שבועי שנה בגינה
לושבג תשפה תליה ריבוע.jpg
לוח שנה בגינה
דבורה 2

אביב בבית - על גינון ביתי בגינת עציצים

בדרך כלל האביב מזמין אותנו לצאת החוצה.

הפריחות המשגעות, חגיגת המאביקים, הריחות והצבעים. גינת החורף שמפנה את מקומה לזריעות ושתילות של ירקות הקיץ; אינסוף עישובים, אינסוף ליקוטים - אבל באביב הזה אנחנו בתוך הבית. כן, יש הרבה מה לראות בחוץ, אבל מסתבר שיש גם המון מה לעשות בפנים!


גילוי נאות: הפוסט הזה נולד כפוסט סקירה על חודש אפריל. בדרך כלל בתחילת אפריל אני מתלהבת ושמחה עם שמחת השדה, גם בכתיבה. אבל באפריל הנוכחי, ברוח התקופה, החלטתי להתעלם רגע מהבחוץ ולכתוב על דברים שאפשר לעשות בבית. לרגע חשבתי שזה יצמצם אותי ולפתע נוכחתי שיצאה מגילה :)


ירקות קיץ בעציצים

בניגוד לצמחי החורף, רוב שתילי הקיץ צריכים שטח גידול נרחב כדי להתפתח ולהניב, אבל יש צמחי קיץ שיצמחו מצויין ויניבו פירות גם גם במכל בינוני-גדול (מינימום 30 ס"מ עומק, וכל המרבה הרי זה משובח): עגבניות, פלפלים וחצילים - בעיקר הזנים הקטנים: עגבניית שרי, פלפל צ'ילי וחציל אצבעות, שעועית, שלפח, טומטילו, בזיליקום, תרד ניו-זילנדי, תרד מלבר, נענע, וכמובן פרחי הקיץ: ציניה, קוסמוס וטגטס.


תות שמח באדנית

הכנת שתילי ירקות


ממשיכים להכין שתילי קיץ, שייכנסו לאדמה או למכלים גדולים במשך חודשי האביב.

ירקות הקיץ מורכבים מצמחים שאנו אוכלים את הפירות שלהם (עגבניה, חציל, פלפל, קישוא, מלפפון...) ומצמחים שאנו אוכלים את הזרעים שלהם (שעועיות, תירס, במיה...), וגם יוצאי הדופן: בזיליקום, נענע, ארטישוק ירושלמי, בטטה.

יש פוסט מפורט על הכנת שתילים, והנהו כאן.


שתילי קיץ - במיה, מלפפון וקישוא

זמן בטטה


בעוד חודש-חודשיים, יגיע זמנה של הבטטה להכנס לאדמה. גידול בטטה מתחיל בייחורי בטטה - אותן זרועות שצומחות מתוך פקעות הבטטה שנשכחו במגירה.

כדי להכין ייחורי בטטה, מניחים פקעת בטטה בכלי עם מים, כך שחציה נמצא בתוך המים וחציה מחוץ להם, מניחים במקום מואר ומאוורר ומחכים - הענפים שהיא תצמיח ישמשו כייחורים, כשלא יהיה ספק שהעונה החמה הגיעה. צמיחת הבטטה מהירה, יפהפיה ומשמחת לבב. אז גם אם אין בכוונתכםן לשתול בטטה בהמשך, מומלץ לגדל אותה בעציץ או בכלי עם מים למראה ירוק בבית.

העלים הצעירים אכילים וטעימים כתוספת מרעננת לסלט!


בטטה - שלבי הגידול

שורשים בעציצים


ג'ינג'ר וכורכום הינם שורשים חביבים בעלי צמיחה נפלאה*, טעם ייחודי וסגולות רפואיות. שניהם חובבים חום ומתפתחים רק בטמפ' של 10 מעלות ומעלה, ושניהם מתאימים מאד לגידול בעציץ. במשך האביב והקיץ נוכל להנות מעלים גדולים, יפים וטעימים (מתאימים כעלי תיבול) ובסוף הקיץ - גם מדור חדש של שורשים.

משתמשים בשורשי ג'ינג'ר וכורכום שנרכשו בחנות. אם הם עלובים למראה, מומלץ להשרות אותם במים למשך כמה שעות, עד שיהפכו מוצקים יותר. שותלים בעציץ בינוני-גדול (עומק 30 ס"מ ומעלה), עם אדמה נקיה מאבנים. מניחים באזור שמשי או מואר, ושומרים על אדמה לחה אך לא ספוגה. עלים יתגלו מעל פני האדמה כעבור מספר שבועות, והפריחה תתרחש לקראת סוף הקיץ (הפרח מהמם, אך אם רוצים להשתמש בשורשים - מומלץ לדלל אותה), כשהעים יתייבשו בסתיו - אפשר ללקט שורשים למאכל.

מומלץ להשאיר כמה באדמת העציץ - להמשך צימוח.


*מומלץ לנסות לגדל גם ארטישוק ירושלמי במכל גדול - צמח עמיד, בעל פריחה יפה ושורשים טעימים.


שורשי כורכום

שימור צמחי תבלין


צמחי התבלין המקומיים בשיאם, העלים שלהם גדולים ויפים, והם בתחילת פריחה (או רגע לפני) מלאים בכל טוב: טעם, ריח ותכונות ריפוי וחיטוי. זזה בדיוק הזמן לגזום ולשמר אותם לשימוש בשאר העונות. קוטפים בשעות הבקר, לאחר שהם יבשים מלחות הלילה, מוציאים ענפים ועלים פגומים, ומייבשים במקום מוצל. לאחר ייבוש מלא - שומרים בכלי סגור במקום חשוך ומאוורר.ריבוי צמחי תבלין


הטבע והצמחים בשיא חיוניותם ועם קצת עזרה הם יכולים להרבות את עצמם באופן טבעי, ללא תוספות, הורמוני השרשה או שאר מזיקין. זו עונה מושלמת לשכפל צמחי תבלין באמצעות ייחורים הברכות או העתקות שורש, וזו פעולה שמתאים לעשות גם בתוך הבית. אם אין לכםן עדיין עציץ של מרווה או אזוב בבית - זהו רגע מצויין לאמץ אחד כזה!

לפני שנה כתבנו פוסט מפורט על ייחורים של צמחים רבשנתיים באביב, והריהו כאן.רענון עציצים


חילופי העונות הם האות לכך שהגיע הזמן לטפל ולרענן את העציצים: מוציאים את העציצים לטיול במקלחת, מניחים לכל עציץ להישטף במשך כמה דקות, כדי לשחרר החוצה את כל המלחים שהצטברו. אם משתמשים בעציץ לשתילת צמח חדש, מחליפים חצי מכמות האדמה באדמה רעננה ומדושנת. מנקים את העלים מאבק ושאר מזיקים ומדשנים.האביב בשיאו, השיבולים מגביהות ומתאבבות, פרחי הבר בהופעה מרגשת, הדבורים והפרפרים חוגגים. תחגגו גם אתם, באשר תהיו.

אביב של בריאות, צמיחה, ושמחת הלב


לב מקליפת דלעת, שגדלה במשך כל הקיץ

Comments


bottom of page